Terapie

ADHD je porucha, která patří do oboru dětské psychiatrie. K správné diagnóze tedy stěží dospějete sami, ale měl by vám s tím pomoci dětský psychiatr. Ten si ke spolupráci na vyšetření může přizvat i další odborníky – neurologa, psychologa, pediatra.

Pokud se svého dítěte často ptáte, proč se nemůže chovat „normálně“, může se občas stát, že vám nebude moci odpovědět, nebo vám z rozhovoru vyplyne, že by hrozně rádo chtělo být hodné, ale že to tak nějak nejde. V takových případech je třeba zbystřit, protože popsané chování vzbuzuje podezření, že dítě vaše dítě opravdu není „nevychované“, ale že příčinou jeho chování může být porucha aktivity a pozornosti (ADHD).

Další články v rubrice

 • chalk.jpg

  Terapie zaměřená na neurologické příčiny poruch učení, chování a pozornosti (ADHD, ADD)

  Představujeme Vám jednu z možných terapií poruchy ADHD / ADD. Peter Blythe se v 70tých letech zabýval dětmi s problémy učení, u kterých byla diagnostikována lehká mozková dysfunkce. Dnes je tato diagnóza nahrazena specifičtějšími kategoriemi, jako jsou poruchy vývoje školních funkcí (dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie apod.) a poruchy pozornosti. V průběhu práce s těmito dětmi si všiml, že jejich neurologický profil byl jiný, než u dětí, které problémy v učení neměly. Svůj výzkum zaměřil tímto směrem a založil Institut neurofyziologické psychologie (The Institute for Neuro–Physiological Psychology – INPP). Blythův výzkum se postupně rozšiřoval i na jiné poruchy vývoje dětí, které mají neurologický základ a jsou následkem organické dysfunkce centrálního nervového systému (CNS). V rámci institutu se postupně vytvářely a testovaly diagnostické nástroje a terapeutické intervence dnes známé pod zkratkou diagnostika a terapie INPP.

 • cl-deti-v-prirode.jpg

  Jak postupovat, pokud máte podezření na ADHD

  ADHD je porucha, která patří do oboru dětské psychiatrie. S jistotou tedy správnou diagnózu nebudete moci určit sami, ale měl by vám k tomu pomoci dětský psychiatr.

 • cl-zlobiva-holka.jpg

  Jak působí léky u dětí s ADHD?

  Nejprve je potřeba zdůraznit, že se nejedná o žádné uspávací prostředky. Léky proti ADHD regulují činnost látek v mozku, které jsou důležité pro udržení pozornosti a schopnosti soustředění při řešení různých úkolů. Současně umožňují dítěti lépe ovládat své chování a tlumí jeho neposednost a mnohomluvnost.

Diskuse ke článku

 • libord

  libord (10.1.2013 9:38)

  Jednou z nejúčinnějších NEINVAZIVNÍCH terapií ADHD, ADD jsou terapie založené na tzv. biologické zpětné vazbě - biofeedback. Například EEG biofeedback, HRV biofeedback. Rozšiřujeme síť pracovišť po Zlínském kraji, za kterými stojí odborníci z řad neurologie (prof. Faber), psychologie (dr. Tyl) a vynikající terapeutka Mgr. Bibiana Naďová.