ADHD - musíte mít pevné nervy

Zdravím všechny rodiče a všechny, kteří mají s ADHD co do činění.Jsem rodič 13 letého Filipa a hned na začátku musím přiznat: žít s ADHD je opravdu velmi těžké.S Filipem máme výchovné problémy od školky.Filip nemá absolutně žádný problém s komunikací, dobře se adaptuje v jakékoli společnosti, inklinuje ke starším dětem, už od malička je rád středem pozornosti, je hlučný, někdy opravdu až moc, ironický, vulgární, taky někdy až moc, sebestředný, sobecký, kritický, ale ne sebekritický.

ADHD - musíte mít pevné nervy

Má rád zbraně, akční filmy, wrestling, punkovou muziku. Kouří cigarety. Neumí se přispůsobit žádným autoritám, ani doma, ani ve škole. Škola je pro něj naprostou ztrátou času, což se velmi negativně odráží na jeho školních výsledcích. U ničeho nevydrží, málokdy něco dotáhne do zdárného konce. Na druhou stranu je hodně citlivý, bystrý, pohotový, schopný, umí se o sebe postarat za každé situace, má rád knihy, má velkou fantazii, miluje dějepis, kreslení, má rád svého psa, přírodu.Rád o všem diskutuje, má velký přehled, je sečtělý. Jezdíme po poradnách od Filipových 8 let, až letos, na můj popud, jsem ho vzala na vyšetření k psychiatrovi. Zkoušeli jsme i léčbu homeopatiky, spolupracuji ze školou. Je to vyčerpávající, stojí mě to s manželem nemalé úsilí, nehledě na finanční stránku. V únoru jsme dali Filipa na výchovný pobyt do Brna, na doporučení školy, s manželem jsme souhlasili. Bude zde až do konce května. Neustále jsem ve spojení s etopedem a psychologem, ale podle nich Filip nespolupracuje a nechce se nikterak podílet na tom, aby se jakkoli změnil. Filip končí 8.ročník základní školy, nevím co a jak bude dál. Filipa to nezajímá, je velmi těžké ho něčím motivovat. Budu velmi ráda, pokud na můj příspěvek budete kdokoli reagovat. Ale já se nevzdávám, i když si někdy opravdu velmi zoufám, a ten, kdo má podobné starosti jako naše rodina, mě pochopí. Filip je můj syn, prvorozený, miluji ho, ale pochopit jeho myšlenkové pochody a názory je pro mě někdy dost nad mé síly.

Další články v rubrice

 • chalk.jpg

  Problémy se školou

  Zdravím všechny rodiče s dětmi ADHD.Jirka je v první třídě a řešíme stejné problémy se školou jako spousta ostatních rodičů.Problém u nás nastává i s učítelkou,která se podle knížek prý opravdu snaží,ale její motivace je na bodu mrazu.

 • boty.jpg

  Když to okolí nechápe...

  Dobrý den, máme syna 12 let. Od předškolního věku má problémy s vrstevníky. Nemá skoro žádné kamarády. Všichni na něho žalují a dělají si z něj hromosvod. Učitelky ho neustále napomínají, řeší třeba celou hodinu s ostatními žáky před synem jeho chování.

 • blackboard.jpg

  Srovnání výuky dětí s ADHD: ČR a zahraničí

  Dobrý den, srovnávám přístupy českých škol k výchově a vzdělávání dětí s ADHD se zahraničními školami. Ráda bych tu tedy rodičům dětí s ADHD položila několik otázek. Za každou odpověď vám budu nesmírně vděčná. Mým cílem je zjistit, jestli by to u nás nešlo ještě lépe, než to je.

 • 1079658_toys_4.jpg

  Mým cílem je vychovat ze syna dobrého a spokojeného člověka

  Ráda bych se s vámi podělila o svůj příběh. Jsem maminkou dvou dětí. Syn má pět a půl roku, dcerka dva a půl. Problémy se synem začali ještě před tím, než se narodil. Těhotenství bylo rizikové, provázelo je úporné zvracení, podstoupila jsem apendektomii ve dvanáctém týdnu a hrozil předčasný porod. Po narození syna jsem cítila, že něco není v pořádku.

 • 1259137985_oko1.jpg

  O tom, že mám ADHD, jsem se dozvěděla až v dospělosti

  Za prvé musím napsat, že po tolika letech žití, s něčím co až v dospělosti zjistíte,že je ADHD, se o Vaše problémy někdo zajímá, je úžasné!

 • sample-01.jpg

  Veřejnost má málo informací o ADHD

  Možná vám situace popisované v tomto rozhovoru přijdou povědomé. Rodiče dětí s ADHD si stěžují na nízkou informovanost společnosti o této poruše a malé možnosti školy, jak se k dítěti s ADHD chovat a jak jej vyučovat. Těžko hledají rady a získávají informace. O diagnóze ADHD jsme si povídali s maminkou Vašíka.

 • cl-doucko-v-prirode.jpg

  Včasná léčba Martinovi pomohla

  S naším Martinem začaly problémy hned v první třídě. Prý se to projevilo hned první den, jenže já se to dozvěděla až asi za půl roku, když jsem potkala na nákupech kamarádku. Její dcera totiž chodí do stejné třídy jako Martin.

Diskuse ke článku

 • Emilie Drobková

  Emilie Drobková (27.5.2011 20:12)

  Dobry den, mame podobny exemplar doma, zatim jsme byli v PPP pouze jednou a bylo nam sdeleno, ze by bylo do budoucna vhodne zvazit ADHD s poruchou hyperaktivity a impulsivity. Synovi je 7let a muzu je popsat citaci z Vaseho textu "je rád středem pozornosti, je hlučný, někdy opravdu až moc, ironický, vulgární, taky někdy až moc, sebestředný, sobecký, kritický, ale ne sebekritický" autoritu take neuznava uz ted ve svem veku. Pusu nezavre dokud neusne. Zato pri oblekani a obouvani je vzdy ten posledni. A ted co zacal chodit do skoly je to cim dal tim horsi, takze se chystam opet navstivit PPP at vime na cem jsme. A zvazuji i navstevu detskeho psychiatra. Protoze je to opravdu narocne. emilied.

 • Marta Převrátilová

  Marta Převrátilová (15.12.2011 13:48)

  Dobrý den. Mému synovi je také teprve 7 a je stejný případ. Nedokázala jsem si představit, že by byl v normální třídě s dalšími 30 dětmi a zapsala ho do speciální školy. Přesto, že je jich ve třídě jen 10, už po 14 dnech začali problémy. Navíc se ukázalo, že má potíže i se psaním a čtením. Se psaním nám moc pomohla speciální pedagožka, kterou navštěvujeme a která nám zadává úkoly podle programu Maxík. Dlouho jsem se bránila návštěvě psychiatra, ale na nátlak paní učitelky jsem tak učinila a nelituji toho. Teď alespoň vím, že Matýsek za své chování tak docela nemůže a že se čtením má problémy kvůli dyslexii, která se u dětí s ADHD prý docela často vyskytuje. Teď nás čeká podrobné psychologické vyšetření, aby nám mohli poradit, jak velké nároky na syna můžu klást. Mám kromě něho ještě další 2 děti (11 a 6) a někdy mám vážně pocit, že se zblázním. Když, ale přijde a řekne "maminko, já tě tak moc miluju" tak na všechno zapomenu a vím, že to není zas tak zlé. Má také moc rád zvířata a tak, kdyby nic jiného, může být jednou třeba ošetřovatel v Zoo. Ale to je ještě daleko.