Když to okolí nechápe...

Dobrý den, máme syna 12 let. Od předškolního věku má problémy s vrstevníky. Nemá skoro žádné kamarády. Všichni na něho žalují a dělají si z něj hromosvod. Učitelky ho neustále napomínají, řeší třeba celou hodinu s ostatními žáky před synem jeho chování.

Když to okolí nechápe...

On už na všechno odpovídá, že mu je to jedno, že stejně jiný nebude. A není divu, vždyť neslyší jediné pozitivní slovo. Stále je narušitelem třídy. Za trest ho nechtějí brát na výlety apod.

Syn se cítí izolovaný. Aby si získal kamarády, je pro ně schopen udělat cokoliv. Toho hned využijí ti starší. Do něčeho ho namočí, sami utečou a syn tam zůstane stát a všechno přizná. Vždy si uvědomí, co provedl, omlouvá se a lituje toho, ale to už okolí nebere. Je to pořád jen nevychovaný fracek. Spolupracujeme s psychiatričkou, která jediná dokázala synovi pomoci. Dostal lék Ritalin a musím říci, že se jeho chování hodně zlepšilo.

Roky před tím jsme vyzkoušeli snad všechno, ale nikdo nám nepomohl. Ve škole dokonce zavolali sociálku, která ho odvezla do diagnostického ústavu. Po měsíci ho předali do výchovného ústavu, s tím, že tam patří. Po 14 dnech nám bylo řečeno, že tam nepatří a byl poslán na psychiatrii. Tam je 2 měsíce a konečně to má nějaký výsledek. Byla mu zrušena ústavní výchova a má se vrátit domů.

Ale nastal nepřekonatelný problém pro školu, která ho nechce vzít zpět, i když podle zákona musí. Ředitel sepisuje různé dohody, že když bude syn zlobit, tak musí přejít na jinou školu apod. Jsme z toho zoufalí. Máme strach , že až tam nastoupí budou dělat vše proto, aby se ho zase zbavili. Bylo nám řečeno, že proč oni mají trpět za to, že je syn takový. Vůbec nepřipouští, že za své chování nemůže. Zkoušeli jsme i jiné školy, ale z kmenové napsali tak ošklivý posudek, že ho nikde nevezmou. Jsme z toho všeho už psychicky vyčerpaní. Nezbývá než se snažit synovi pomoci ať už to dopadne jak chce.

Další články v rubrice

 • chalk.jpg

  Problémy se školou

  Zdravím všechny rodiče s dětmi ADHD.Jirka je v první třídě a řešíme stejné problémy se školou jako spousta ostatních rodičů.Problém u nás nastává i s učítelkou,která se podle knížek prý opravdu snaží,ale její motivace je na bodu mrazu.

 • boty.jpg

  ADHD - musíte mít pevné nervy

  Zdravím všechny rodiče a všechny, kteří mají s ADHD co do činění.Jsem rodič 13 letého Filipa a hned na začátku musím přiznat: žít s ADHD je opravdu velmi těžké.S Filipem máme výchovné problémy od školky.Filip nemá absolutně žádný problém s komunikací, dobře se adaptuje v jakékoli společnosti, inklinuje ke starším dětem, už od malička je rád středem pozornosti, je hlučný, někdy opravdu až moc, ironický, vulgární, taky někdy až moc, sebestředný, sobecký, kritický, ale ne sebekritický.

 • blackboard.jpg

  Srovnání výuky dětí s ADHD: ČR a zahraničí

  Dobrý den, srovnávám přístupy českých škol k výchově a vzdělávání dětí s ADHD se zahraničními školami. Ráda bych tu tedy rodičům dětí s ADHD položila několik otázek. Za každou odpověď vám budu nesmírně vděčná. Mým cílem je zjistit, jestli by to u nás nešlo ještě lépe, než to je.

 • 1079658_toys_4.jpg

  Mým cílem je vychovat ze syna dobrého a spokojeného člověka

  Ráda bych se s vámi podělila o svůj příběh. Jsem maminkou dvou dětí. Syn má pět a půl roku, dcerka dva a půl. Problémy se synem začali ještě před tím, než se narodil. Těhotenství bylo rizikové, provázelo je úporné zvracení, podstoupila jsem apendektomii ve dvanáctém týdnu a hrozil předčasný porod. Po narození syna jsem cítila, že něco není v pořádku.

 • 1259137985_oko1.jpg

  O tom, že mám ADHD, jsem se dozvěděla až v dospělosti

  Za prvé musím napsat, že po tolika letech žití, s něčím co až v dospělosti zjistíte,že je ADHD, se o Vaše problémy někdo zajímá, je úžasné!

 • sample-01.jpg

  Veřejnost má málo informací o ADHD

  Možná vám situace popisované v tomto rozhovoru přijdou povědomé. Rodiče dětí s ADHD si stěžují na nízkou informovanost společnosti o této poruše a malé možnosti školy, jak se k dítěti s ADHD chovat a jak jej vyučovat. Těžko hledají rady a získávají informace. O diagnóze ADHD jsme si povídali s maminkou Vašíka.

 • cl-doucko-v-prirode.jpg

  Včasná léčba Martinovi pomohla

  S naším Martinem začaly problémy hned v první třídě. Prý se to projevilo hned první den, jenže já se to dozvěděla až asi za půl roku, když jsem potkala na nákupech kamarádku. Její dcera totiž chodí do stejné třídy jako Martin.

Diskuse ke článku

 • balmax

  balmax (7.6.2011 18:42)

  mám zde radu pro autorku článku--Když to okolí nechápe--.Zadala jsem její trápení na svůj Blog věnovaný problematice ADHD a ozvala se mi studentka,která radí toto a na zmíněné škole sama studuje:Jestli chcete vašemu synovi pomoci, možná by stálo za to zkusit Mensa Gymnázium. Je to vlastně úplně normální škola, až na to, že se specializuje na nadané a mimo to vychází vstříc i těm, kteří mají nějaké speciální potřeby (a třeba i ADHD) - de facto je k takovým trochu tolerantnější, je schopna jim výuku přizpůsobit např. individuálním vzdělávacím plánem. Jeho stránky jsou zde: http://www.mensagymnazium.cz Jediné, co by mohlo být jakýmsi zádrhelem je fakt, že pro přijetí musíte mít IQ 130+ (neznám vašeho syna, nevím, jak na tom po této stránce je)...