O tom, že mám ADHD, jsem se dozvěděla až v dospělosti

Za prvé musím napsat, že po tolika letech žití, s něčím co až v dospělosti zjistíte,že je ADHD, se o Vaše problémy někdo zajímá, je úžasné!

O tom, že mám ADHD, jsem se dozvěděla až v dospělosti

 

Je to pro mne velmi osvobozující pocit, že někomu mohu říci o svém věčně problematickém životě. Samozřejmě jsou na světě horší věci než je ADHD, mám práci, která mě baví, rodinu, která mě miluje, ale mohu-li se svěřit se svým malým velkým trápením, učiním to s radostí.

 

V dětství mne všichni považovali za velmi problematické dítě, nerady mne hlídaly tety,sousedky mě měly za vyvrhela. Měla jsem adoptivní rodiče a obzvláště matka byla neskutečně přísná. Dětství s minimem lásky, za to s maximem drezúry udělal své. Trpěla jsem silnými ekzémy, lehkými depresemi, silnou revoltou v pubertě, častým pitím v počátku dospělosti a psychickými potížemi v poslední době. Když se mi narodila dcera, byla neutěšitelný kojenec, složité batole i problematický předškolák. Trpěla jsem stále komplexem, že neumím správně vychovat dítě, že je to moje vina, jak se chová nevychovaně, viděla jsem, že její asociální chování kopíruje moje dětství. Byl to jediný člověk mé krve, vhledem k mé adopci, a já byla zklamaná, co dokáže dědičnost. Když se nám ale narodil syn, bylo to jako zázrak! Byl vždy hodný, tichý, poslušný, milý, všichni ho milují a chválí. Pravý opak dcery. Díky jemu mi došlo, že není chyba ve mně ani v dceři, ale že se jedná o ADHD u obou. Dceru diagnostikovali, já se poznala v odborné literatuře. Problémy ale samozřejmě zůstávají. S dcerou se stále učím vycházet, vyhledáváme pomoc odborníků. Denně bojuji se svými obtížemi: výbušnost,unáhlené závěry a následná lítost, neschopnost dotáhnout něco do konce, nemožnost soustředit se,pletení čísel, špatná pravolevá orientace,zapomínání. Cítím jak mozek vůbec nefunguje! Komplikuje mi to práci i vztahy.Jsem ale moc ráda, že jsem konečně zjistila, že je možná náprava a budu o ní usilovat. Moc se na to těším a vděčím zato Vám .

Terezie, Praha

 

Další články v rubrice

 • chalk.jpg

  Problémy se školou

  Zdravím všechny rodiče s dětmi ADHD.Jirka je v první třídě a řešíme stejné problémy se školou jako spousta ostatních rodičů.Problém u nás nastává i s učítelkou,která se podle knížek prý opravdu snaží,ale její motivace je na bodu mrazu.

 • boty.jpg

  Když to okolí nechápe...

  Dobrý den, máme syna 12 let. Od předškolního věku má problémy s vrstevníky. Nemá skoro žádné kamarády. Všichni na něho žalují a dělají si z něj hromosvod. Učitelky ho neustále napomínají, řeší třeba celou hodinu s ostatními žáky před synem jeho chování.

 • boty.jpg

  ADHD - musíte mít pevné nervy

  Zdravím všechny rodiče a všechny, kteří mají s ADHD co do činění.Jsem rodič 13 letého Filipa a hned na začátku musím přiznat: žít s ADHD je opravdu velmi těžké.S Filipem máme výchovné problémy od školky.Filip nemá absolutně žádný problém s komunikací, dobře se adaptuje v jakékoli společnosti, inklinuje ke starším dětem, už od malička je rád středem pozornosti, je hlučný, někdy opravdu až moc, ironický, vulgární, taky někdy až moc, sebestředný, sobecký, kritický, ale ne sebekritický.

 • blackboard.jpg

  Srovnání výuky dětí s ADHD: ČR a zahraničí

  Dobrý den, srovnávám přístupy českých škol k výchově a vzdělávání dětí s ADHD se zahraničními školami. Ráda bych tu tedy rodičům dětí s ADHD položila několik otázek. Za každou odpověď vám budu nesmírně vděčná. Mým cílem je zjistit, jestli by to u nás nešlo ještě lépe, než to je.

 • 1079658_toys_4.jpg

  Mým cílem je vychovat ze syna dobrého a spokojeného člověka

  Ráda bych se s vámi podělila o svůj příběh. Jsem maminkou dvou dětí. Syn má pět a půl roku, dcerka dva a půl. Problémy se synem začali ještě před tím, než se narodil. Těhotenství bylo rizikové, provázelo je úporné zvracení, podstoupila jsem apendektomii ve dvanáctém týdnu a hrozil předčasný porod. Po narození syna jsem cítila, že něco není v pořádku.

 • sample-01.jpg

  Veřejnost má málo informací o ADHD

  Možná vám situace popisované v tomto rozhovoru přijdou povědomé. Rodiče dětí s ADHD si stěžují na nízkou informovanost společnosti o této poruše a malé možnosti školy, jak se k dítěti s ADHD chovat a jak jej vyučovat. Těžko hledají rady a získávají informace. O diagnóze ADHD jsme si povídali s maminkou Vašíka.

 • cl-doucko-v-prirode.jpg

  Včasná léčba Martinovi pomohla

  S naším Martinem začaly problémy hned v první třídě. Prý se to projevilo hned první den, jenže já se to dozvěděla až asi za půl roku, když jsem potkala na nákupech kamarádku. Její dcera totiž chodí do stejné třídy jako Martin.

Diskuse ke článku

 • Martina

  Martina (27.1.2012 1:04)

  Dobrý den, to co píšete je mi dost povědomé :-) chápu Vás, taky mám dceru ADHD a sama jsem také ADHD, ale léčíme se obě na psychiatrii, takže poslední dva roky už jsou o něčem jiném než to peklo dříve. Přesně jako vy jsem se poznala v odborné literatuře a na základě toho jsem kontaktovala ambulanci autora. Zkuste to také. Z depresí se dostanete, i když to trvá měsíce, ale stojí to za to. S ADHD Vám pomůže také psychiatr, ale ne každý. Psychiatři dospělých až na výjimky o ADHD v dospělosti nic nevědí.