ADHD ve středním věku? Strategie, které mohou pomoci

Problémy se soustředěním a koncentrováním pozornosti jsou dva známé příznaky poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), což je v dnešní době celkem problém u dětí a dospívajících.

Když ADHD přetrvává od rané dospělosti až do středního věku, představuje mnoho stejných výzev jako v dětství. Přináší problémy jako horší organizovanost při práci, zahájit a odevzdat projekty včas, nepořádek na pracovišti, ale i doma a dodržování termínů. Naštěstí existuje spousta strategií, které vám pomohou orientovat se v životě, i když to máte těžší než ostatní. Jak na to?

Zůstat organizovaný

Organizační postupy a pomůcky jsou pro dospělé lidi s ADHD nezbytností. Pomohou vám stanovit priority a sledovat aktivity pro každý den nebo následující týdny.

Mezi jednoduché nástroje patří pero a papír pro vytváření seznamů nebo počítačové chytré aplikace pro nastavování připomenutí schůzek, zvýrazňování důležitých dnů v kalendáři, označování termínů a udržování seznamů a dalších informací po ruce.

Vyhraďte si každý den čas na aktualizaci svých seznamů a plánů. Nenechte úkol, aby se stal problémem. O každém problému – i sebevětším přemýšlejte jako o rutinním úkolu, jako je například obyčejné čištění zubů, a dělejte to každý den, aby se z toho stal zavedený zvyk.

A slovo opatrnosti – chytré telefony a počítače se mohou rozptylovat. Pokud máte ADHD, možná při tom, kdy se budete chtít podívat do nějaké aplikace, zabrouzdáte na sociální sítě a budete se věnovat něčemu jinému. Pokud se neumíte ovládnout, raději používejte papírový diář, či si nastavte časovač, který omezí dobu, kterou budete moci strávit na mobilním telefonu.

Zůstat soustředěný

Pouhá organizace neznamená, že vaše práce bude hotová. Ale několik jednoduchých přístupů může přinejmenším usnadnit práci.

Ukliďte si svůj domov i kancelář. Dopřejte si atraktivní pracovní prostředí a udržujte důležité položky snadno přístupné.

Snižte rozptýlení. To by mohlo znamenat změnu pracovního místa tak, aby nebyla u okna, přestěhujte stůl do klidnějšího prostoru. Při práci si vypněte upozornění na mobilním telefonu, nebo jej vypněte úplně.

Zapisujte si nápady. Můžete mít nápad, jak vyřešit pracovní problém během plnění jiného. Rychle si jej zapište na papír, ale dodělejte nejdříve to, co máte rozpracované. Když náhlou myšlenku napíšete na papír, nebude se jí muset vaše mysl dále věnovat, a tak se budete moci přítomně soustředit na rozpracovaný úkol.

Dodržování termínů

Pokud máte ADHD, termíny představují dvě velké výzvy. Zaprvé je těžké zahájit projekt, často proto, že chcete, aby výsledek byl perfektní, nebo se ho bojíte a nechce se vám do něj, takže jste plnění daného úkolu odložili. Zadruhé, když zahájíte projekt, je pro vás velmi snadné se nechat rozptýlit a nechat úkol nedokončený.

Jak se můžete těmto pastem vyhnout?

Neodkládejte úkoly. Dejte si zákaz otálení na svůj seznam úkolů.

Co nejdříve řešte e-maily, telefonní hovory nebo jiné záležitosti. Tak vám ubyde v hlavě množství věcí, na které budete muset myslet.

Hlídejte si hodinky. Kupte si hodinky a zvykněte si je používat. Čím více si uvědomujete čas, tím větší pravděpodobnost je, že se nebudete moci příliš dlouho věnovat jednomu úkolu.

Věnujte se pouze jedné věci. Multitasking je přeceňován – a je to noční můra pro lidi s ADHD. Zaměřte se na dokončení jednoho úkolu a poté přejděte na další. Pokud máte v jeden den moc práce, rozkouskujte si povinnosti na dílčí úkoly, budete mít pocit, že jste toho udělali více.

Buďte realističtí ohledně svého času. To může znamenat, že musíte říkat ne novým projektům nebo novým zákazníkům.

Najděte si kouče, který je licencovaným profesionálem v oblasti duševního zdraví a který se specializuje na léčbu ADHD, ten vám poradí, jak si lépe organizovat čas, doporučí vám i doplňky stravy na ADHD, pomůže vám i s nastavením denních rituálů.

Jak kompenzujete svou poruchu vy? Máte nějaké speciální rituály? Co vám pomáhá ADHD korigovat?

One thought on “ADHD ve středním věku? Strategie, které mohou pomoci”

  1. Postupem času jsem došel do bodu, kdy mám na nějakou činnost přímo vyhrazené místo i s věcmi, které k tomu potřebuji. A udržuji ho čisté v tom smyslu, že tam není nic jiného.(Dobře se místo uklízí, když tam pořádek neudržím). Dlouhou dobu řeším úklid tak, že mám vždy přihrádku, krabici nebo místo s určením „nezařazené“. Házím nebo uklízím tam věci, které z různých důvodů nemohu vyřešit hned. Vracím se k tomu pak, anebo když danou věc nemohu najít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *