V dnešní době se domácí práce nenosí, ale určité domácí povinnosti mohou změnit chování dětí, které mají ADHD. Pomáhají dětem budovat smysl pro odpovědnost, rozvíjet motorické dovednosti, samostatnost a procvičovat si nutnost dokončení úkolu.
Domácí práce jsou nezbytnou součástí rodinného života. Každý člen rodiny by měl mít své povinnosti. Pokud má více členů ADHD, je dobré plánovat denní i týdenní úkoly v přehledném kalendáři, který umístíte třeba na lednici, či na nástěnku.
Pro rodiče je jednodušší si udělat domácí práce samotné. Když něco dělají děti, je kolem spousta nepořádku, většinou je to přestane bavit. Je však pro zdravý vývoj dítěte důležité, abyste mu postupně přidávali nějaké snadné úkol, jedině tak získá dovednosti pro samostatný život. Díky tomu, že se něco vašemu dítěti povede, získá pocit důležitosti. Průměrné dítě s ADHD dost často zažívá frustraci a zklamání ve škole a tak je důležité, aby zažívalo pochvalu a pocit, že jsou v něčem dobré.
Správné úkoly pro děti s poruchou pozornosti
Při zadávání domácích prací vezměte v úvahu věk dítěte, jeho zájmy a schopnost splnit nějaký úkol do konce. Poté svému dítěti v klidu popište postup, jak má práci udělat.
Příklad: Řekněme, že chcete, aby vaše sedmileté dítě převzalo odpovědnost za prostření jídelního stolu. Společně spočítejte počet potřebných talířů a ukažte mu jejich správné umístění. Poté spočítejte potřebný počet vidliček, nožů a lžící. Nádobí dejte na správná místa, poté ubrousky a skleničky. Než se nadějete, vaše dítě bude stůl prostírat samo a automaticky.
To, že dítě bude vědět, jak na daný úkol, neznamená, že mu to nebudete muset někdy připomenout. Nezapomínejte dítě povzbudit a pochválit.
Stanovte si termín pro splnění úkolu
Stanovení časového rámce není jednoduché. Obzvláště u malých dětí, které ještě plně nechápou pojem času. Pomoci vám může uklízecí písnička, budík, či kuchyňská minutka.
Děti mohou například uklízet hračky, vysávat, odnést použité prádlo do koše, vyndávat myčku, prostírat stůl, dávat jídlo domácímu mazlíčkovi. Někteří rodiče nabízí svým potomkům za bezchybné plnění práce doma týdenní výplatu, jiní s tím nesouhlasí a tvrdí, že kdo v domácnosti bydlí, se o ni musí také starat. Sami dobře víte, jaká strategie na vašeho potomka bude fungovat. Dobrou motivací je i to, že když vám pomohou s úklidem, či vařením, budete mít více času se jim věnovat. Navíc díky tomu, že zjistí, že jídlo neskáče na stůl samo, čisté prádlo ve skříni se neobjevuje mávnutím magického proutku a co stojí úsilí vysát pokojíček, rozmyslí si dělat nový nepořádek.
Autor: Richard Havlík